W Świętochłowicach warto żyć i pracować!
22-03-2020

Od 2006 roku mieszkam w Świętochłowicach, mieście, w którym założyłem swoją rodzinę, i z którym związałem swoje życie.

 

 

Urodziłem się w Sztumie, wychowałem w Dzierzgoniu, a wykształciłem w Malborku (matura) i w Szczecinie (magisterium). Można śmiało powiedzieć, że płynie we mnie pruska krew! W Świętochłowicach, do których przyleciałem z Londynu, mieszkam od stycznia 2007 roku. Tak, można powiedzieć, że jestem minikosmopolitą, który lubi podróżować, zdobywać wiedzę, poznawać dobre praktyki i wdrażać je w życie - dla dobra swojego i ogółu. Dalsze wojaże mi jednak nie grożą, bo to tu, w Chropaczowie, założyłem swoją rodzinę.

 

ŻYCIE ZAWODOWE

W 2000 roku ukończyłem edukację społeczno-polityczną w WSP TWP (lic.), a w 2002 roku politologię (mgr) na Uniwersytecie Szczecińskim. Edukację kontynuowałem na Śląsku na studiach podyplomowych z zarządzania projektami unijnymi na GWSH im. Wojciecha Korfantego w Katowicach oraz brokera technologii w Politechnice Śląskiej. W 2020 roku ukończyłem studia MBA Executive Administration w Akademii WSB. Po magisterium, jak znaczna część młodych ludzi po wstąpieniu Polski do UE, wyjechałem do Wielkiej Brytanii, gdzie pracowałem najpierw w cateringu w Morecambe, szlifując język, a później już jako urzędnik w londyńskim Westminster City Council.

W 2007 r. wróciłem na stałe do Polski i zamieszkałem tu, w Świętochłowicach, skąd pochodzi moja żona. W latach 2007–2011 pracowałem w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach, a następnie do 2012 r. w firmie konsultingowej zarządzając projektami informatycznymi. W latach 2012–2018 wróciłem do administracji, pracując na rzecz rozwoju Politechniki Śląskiej w Gliwicach, najpierw w biurze rektora, a od 2016 r. w Centrum Innowacji i Transferu Technologii.

DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA I POLITYCZNA

Podczas studiów związałem się z Unią Wolności. Po powrocie z Anglii, już w Świętochłowicach, zostałem członkiem Platformy Obywatelskiej. Jednak już w 2011 r. zostałem z niej wyrzucony, a cała lokalna PO została rozwiązana za rzekomą niesubordynację. Od tej pory jestem niezależny o bezpartyjny. Dostrzegając coraz mniej transparentne działania w lokalnym samorządzie, powołałem do życia w 2015 r. stowarzyszenie Przyjazne Świętochłowice. W wyborach samorządowych w 2018 r. kandydowałem z komitetu stowarzyszenia na urząd Prezydenta Miasta Świętochłowice. W pierwszej turze uzyskałem 31,20% głosów, co dało mi drugi wynik na trzech kandydatów. W drugiej turze zdobyłem 50,35% poparcia (różnica 122 głosów), co przełożyło się na wybór na stanowisko prezydenta, które objąłem 22 listopada 2018 r.

MOJA RODZINA

To dla niej przyjechałem do Świętochłowic i dla niej tu zostaję. Jestem dumnym ojcem bliźniaczek, które – pomimo trudnego startu w życie – dziś perspektywicznie się rozwijają. Uwielbiam z nimi spędzać wolny czas, podróżować szczególnie po zakątkach Europy i odkrywać nowe miejsca. Córki to dla mnie największa motywacja do konstruowania bezpiecznego, przyjaznego i atrakcyjnego miasta.

ZDROWIE I REKREACJA

W zdrowym ciele, zdrowy duch! Dlatego staram się aktywnie wykorzystywać każdą porę roku - korzystając z siłowni, biegając, jeżdżąc na rowerze, grając w piłkę, morsując. Całoroczna aktywność fizyczna to podstawa, by wytrwać z długofalowym planem rozwoju miasta!

WIZJA MIASTA

Świętochłowice zasługują na więcej, dlatego wyznaję zasadę "Sky is the limit" oraz "W zmianie nadzieja", a z drugiej strony jestem wyczulony na argumentację " Bo zawsze tak było". Wspólnie możemy stworzyć miasto przyjazne dla mieszkańców, przedsiębiorców, organizacji, turystów. Miasto, gdzie podstawą współpracy jest szacunek, uczciwość, lojalność i transparentność. Miasto, w którym relacje między ludźmi są budowane na zaufaniu, gdzie doceniany jest potencjał młodzieży i doświadczenie seniorów. A całość współgra z poszanowaniem miejscowego dziedzictwa historycznego i kulturalnego.

Świętochłowice do 2028 roku będą miastem, w którym powstaną setki miejsc pracy, setki nowych mieszkań oraz setki atrakcji dla mieszkańców. To będzie miasto, które swoim mieszkańcom zaoferuje wysoki poziom oświaty, atrakcyjną ofertę sportową i kulturalną, dobre drogi i bezpieczną przestrzeń oraz przyjazne urzędy. To będzie miasto obywatelskie, w którym mieszkańcy będą mieli wpływ na istotne dla nich decyzje.

 

 

Daniel Beger

Prezydent Miasta Świętochłowice

 

ul. Katowicka 54

41-600 Świętochłowice

tel. +48 32 349 18 11

 

 

 

 

 

 

 

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2020 Daniel Beger

Nawigacja

Tweets by d_beger