Miasto przyjazne aktywności sportowej, na półmetku mojej kadencji
11-06-2021

 

 

#MiastoPrzyjazneAktywnościSportowej to ta część mojego programu z kampanii wyborczej w 2018 roku, która leży na sercu praktycznie wszystkim pokoleniom świętochłowiczan. Niegdyś to miasto słynęło sportem na cały kraj. Dwa kluby piłkarskie – Naprzód Lipiny i Śląsk Świętochłowice – obchodziły w 2020 roku swoje 100-lecie. W tym roku klub żużlowy Śląsk Świętochłowice obchodzi 70-lecie.

Dziś od nowa identyfikujemy potrzeby i sportową tożsamość Świętochłowic, inwestując w obiekty sportowe, bazę i infrastrukturę, dzięki którym sport i rekreacja nabierze w naszym mieście nowego i lepszego wymiaru.
W połowie mojej kadencji, mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że znaczna część zawartych w nim postulatów jest już realizowana. Dodatkowo doszły do niego nowe, bardzo ważne, a nawet kluczowe dla miasta działania. To, co najważniejsze na dziś jeśli chodzi o rozwój i rekreacji w Świętochłowicach to:


Pozyskujemy środki finansowe na budowę i remonty obiektów sportowych na Skałce
Świętochłowicka „Skałka” za kilka lat będzie zupełnie innym atrakcyjniejszym miejscem, za równo na potrzeby rekreacji, jak i odpoczynku. To serce Świętochłowic zasługuje od dawna na maksymalne zaangażowanie sił i środków, aby było prawdziwym centrum sportu i rekreacji. Dlatego wybudujemy tam oczekiwaną od wielu lat halę sportową. Pozyskaliśmy już środki pozwalające uruchomić procedury projektowo – dokumentacyjne. Wybudujemy nowe pełnowymiarowe boisko piłkarskie z oświetleniem i sztuczną nawierzchnią, które będzie służyło cały rok. Na tę inwestycję również pozyskaliśmy już rządowe środki.


Systematycznie dokonujemy koniecznych remontów i modernizacji już istniejących obiektów. Przygotowaliśmy tor speedrowerowy pod organizację Mistrzostw Świata, które odbyły się w 2019 roku. Rozwiązaliśmy problem z niskim poziomem wody w stawie. Uratowany został skazany już na niebyt skatepark, na którym pojawiły się nowe urządzenia. W końcu blasku nabrało boisko do piłki ręcznej plażowej, gdzie już piłkarki ręczne MUKS Skałka-Śląsk rozegrały kilka imprez o randze wojewódzkiej.
Warto też podkreślić, że dzięki wewnętrznej reorganizacji struktury, „Skałka” stała się reprezentacyjnym miejscem do organizowania różnego rodzaju świąt i wydarzeń.


Inwestujemy krok po kroku w odbudowę stadionu OSIR Skałka
Stadion pozostanie obiektem piłkarsko-żużlowym. #krokpokroku będzie przywracany mu blask. Już zostały uporządkowane i zabezpieczone skarpy. Dzięki temu oglądanie meczów Śląska Świętochłowice (dla którego notabene pierwszy raz w 100-letniej historii klubu pozyskaliśmy sponsora tytularnego!) nie kłuje w oczy.
Wiem, że duża część z Was chciałaby znów usiąść na trybunach, by wsłuchać się w ryk żużlowych silników, a jeszcze bardziej poczuć smak metanolu, jak to było w rozgrywkach ligowych do 2002 roku. Żużel jest sportem kosztochłonnym, dlatego każda decyzja musi być mocno przemyślana. Zacznijmy od szkółki żużlowej, która powinna wystartować w przyszłym roku.
By wykorzystać środki z UE, za 7,5 mln zł budynek dyrekcji zostanie poddany pełnej termomodernizacji. Środki finansowe zostały zabezpieczone w budżecie, więc mogłem spokojnie podpisać umowę.
W następnym etapie będziemy prowadzić działania remontowe na koronie stadionu. Jestem pewien, że dalsze pragmatyczne działanie w tym kierunku, a także doskonała współpraca z klubami doprowadzi nas finalnie w jak najkrótszym okresie czasu do powrotu całkowitej użyteczności stadionu.


Realizujemy plan doposażenia infrastruktury sportowej w placówkach oświatowych
To kolejny bardzo ważny temat, który obiecałem zrealizować i słowa dotrzymam. Jeszcze w tym roku rozpocznie się generalna przebudowa boiska i infrastruktury sportowej w Zespole Szkół przy ul. Sudeckiej w Chropaczowie, gdzie również z mojej inicjatywy została przywrócona do życia Szkoła Podstawowa Nr 5. Pieniądze na boisko pozyskaliśmy z funduszy rządowych.
Nowe boisko powstanie w Szkole Podstawowej Specjalnej Nr 10, będzie to w tym przypadku boisko do siatkówki. Poprawie ulegnie również boisko do minisiatkówki w Szkole Podstawowej Nr 2. Powoli przymierzamy się do kolejnych inwestycji w następnych latach, m.in. w liceum „Kochana”.


Wspieramy działalność klubów sportowych, szczególnie tych mniejszych, dla których wsparcie miasta, to być albo nie być
Jednym z największych wyzwań okresu programu naprawczego oraz pandemii było utrzymanie finansowania klubów sportowych na tym samym poziomie. Było ciężko, ale udało się.
Przykład Akademii Piłkarskiej „Tygryski” pokazuje, że warto wspierać pasje sportowe, nawet gdy wydaje się to niemożliwe. Ten klub jest żywym przykładem doskonałej metamorfozy, przypominam bowiem, że złymi decyzjami już raz został praktycznie zlikwidowany. Obiecałem jego reaktywację i słowa dotrzymałem. Dziś „Tygryski” są dobrze zarządzanym klubem cieszącym się w mieście olbrzymim powodzeniem i odnoszącym sukcesy.
Innym przykładem jest „Tornado Team”, który wybrał nasze miasto na swoją siedzibę, angażując młodych mieszkańców w tak wielki sposób, którego wcześniej nie byłem sobie nawet w stanie wyobrazić. Po zaledwie roku działalności można powiedzieć, że wrósł w krajobraz i klimat Lipin tak bardzo, że dziś trudno byłoby sobie wyobrazić, żeby go tam nie było. Oczywiście, jako miasto wspieramy również pozostałe kluby i cieszy mnie niezmiernie, że zajęcia sportowe, treningi i zaangażowanie w sport jest w Świętochłowicach na tak dużym poziomie. Dlatego nadal będziemy te kluby wspierać i dotować. Już niebawem również w Centrum pojawi się klub, który będzie równie mocno wspierał naszych mieszkańców.

 

 

Daniel Beger

Prezydent Miasta Świętochłowice

 

ul. Katowicka 54

41-600 Świętochłowice

tel. +48 32 349 18 11

 

 

 

 

 

 

 

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2020 Daniel Beger

Nawigacja

Tweets by d_beger